Вашата оценка

Рабат

Рабат
Рабат се намира в Северозападната част на Мароко и е нейна столица. Разположен е на крайбрежието на Атлантическия океан, в устието на река Боу Регрег. Рабат има собствено летище и пристанище. Градът е основан през 12 век, а през 17 век е разделен със стена на северна и южна част.
Рабат, арабски Ribāṭ, е и столица на Мароко.
Историята на Рабат е тясно свързана с тази на Сале, на чието място за пръв път е разположено римското селище Сала (Шела). През X в. Сале е основан от берберите.
Самият Рабат е основан през XII в. от ʿАбд ал-Муʾмин, първият алмохадски владетел. Третият алмохадски султан, Абу Юсуф Яʿкуб ал-Мансур, кръщава мястото Риба ал-Фатḥ ("Лагер на завоеванието"), откъдето произлиза и името на днешния град. Той също така издига голямата крепостна стена, в рамките на която се развива съвременният град, и започва строежа на огромна джамия, от която е останала забележителната кула Хасан, чието минаре е полузавършено. След 1609 г. обединената общност на Рабат-Сале се превръща в дом на голям брой андалуски маври, прогонени от Испания, а по-късно и на т.нар. салийски ровери, най-страшните от варварските пирати (известни още като корсари). По време на управлението на французите Рабат става административна столица, а при обявяването на независимостта на Мароко заедно със Сале е обявен за градска префектура; сега площта му е 492 кв. мили (1275 кв. км). Старият град, който все още е заобиколен от крепостни стени, се намира близо до брега. В рамките на укрепленията му се намират медината (старият мюсюлмански град) и мила (еврейският квартал). На север, на скала над река Бурег, се издига крепостта от XVII в. Casbah des Oudaïa с великолепна порта на Алмохад от XII в., андалуска градина и прилежащо медресе (религиозен колеж), в което се помещава музей на мароканското изкуство. Югоизточно от стария град се намират редица забележителни исторически постройки, сред които кулата Хасан и основите на така и незавършената джамия, срещу която се намира мавзолеят на Мухаммад V.
В югозападната част на стария град се намират археологическият музей и градската порта Баб ал-Руах, също датираща от времето на управлението на Алмохадите. Съвременният квартал на Рабат е частично ограден от крепостната стена. В южните покрайнини на града са разположени сравнително модерни постройки, сред които кралският дворец, построен през 50-те години на ХХ в., университетът "Мухаммад V" основан през 1957 г., националната библиотека и различни административни сгради. На територията на модерния град се намират различни национални посолства.


 


Екскурзии и почивки до Рабат